Tiia_maria Tamberg 10. märts 2025
All you need is love (eesti k - kõik, mida vajad, on armastus)
See juhtub enamjaolt üks kord aastas - ere kevadpäike mõjub dieedina lumememmedele, maja seinte ääres pistavad uudishimulikult oma pea välja esimesed märtsikellukesed ja noorpaaride südameis tärkab sisemine õhin, et lähitulevikus võiks ühendada oma südamed ning elud ametlikult.
Seoses sellega on mulle endale väga sümpaatne kirjanik Armin Kõomägi sulest ilmunud mõte
–
„Iga planeet igatseb kuulda naeru, kilkeid, armusosinaid. See ongi meie mõte, meie
ülesanne - täita universum tunnetega“.
Tänapäeval on paljud noorpaarid juba enne abiellumist koos elanud mitmeid aastaid ning paljudel peres kasvamas lapsed. Seega on neil olemas teatav kogemustepagas, mida kooselu tavalises argipäevas endast kujutab. Suures enamuses on kõik noored naised lootusrikkad, et ühel heal päeval teeb nende armsam
ettepaneku abielluda. See võib juhtuda paari aasta möödudes või ka varem, aga pulmakorraldajana olen näinud, et see võib aset leida ka pärast pikki aastaid. Olen
korraldanud pulmi, kus paar on elanud ühise perena koos 20 aastat ja alles siis jõudnud ühisele veendumusele, et tuleb ka ametlikult abielluda. Need pulmad pole olnud rahvarohked ega kärarikkad vaid väga südamlikud ja hingelised peod. Sageli on pruutpaari vanemad, kes mingil ajahetkel juba lootuse kaotanud, et nende tütar/poeg abielusadamasse jõuab, pidanud peol südamliku kõne oma pikast ootusest ja sellest ilusast päevast, mil ema/isa unistusviimaks täitub. Sellised hetked võtavad hingetuks ka peokorraldaja - võite seda uskuda!
Mis on kihlumine ?
Tänapäeval on tore komme enne abiellumist kihluda. Muinas-Eestis eelnes kihlumisele ja pulmadele kosjaskäik, kus sobiv tütarlaps kas osteti või „rööviti“ naiseks, arvestamata neiu soovi ega arvamust. Ostmine eeldas mehe pere lepet neiu vanematega. Õnnestunud kosjaskäigule järgnes kihluspidu, millega anti lähedastele ja kogu külale ametlikult teada, et siit sünnib uus perekond ja oodata on pulmapidu. Aja jooksul omandasid aga noorte eneste soovid üha suurema kaalu. Kui vanasti ütlesid noorte abiellumisel oma otsustava sõnad vanemad, sageli noorte arvamust ja soovi arvestamata, siis tänapäeval rajaneb abikaasa valik vastastikusel sümpaatial. Abielluda võib ka ilma kihlumata. Kihlumine pole kohustus, vaid lihtsalt ilus kombetalitus, kus mees palub armsamat endale naiseks. Kihlumisega antakse teada oma peredele, lähedastele ja sõpradele, et oleme ühtse pere loomise teel ja see on meie ausate kavatsuste ühine deklaratsioon.
Kihlumise protseduur oleneb kõik peigmehe fantaasiast ja võimalustest ning oskustest oma kaasat üllatada. Siinkohal on tore, kui peigmees juba selleks ajahetkeks on oma tulevast õppinud tundma, et teada, mis võiks mõjuda pruudile eriliselt. Me oleme ju kõik raamatutest lugenud ja filmidest näinud, kui romantiline võib olla üks kihlumine, aga kõik oleneb ikka ka noorpaari enda huvidest, hobidest ja ootustest. Mõned noorpaarid on mulle usaldanud oma kihlumise loo. Üks huvitavamaid oli see, kui Tallinna Teletorni läheduses elav peigmees ladus puuriidast võetud puudega aiamurule sõnad PALUN ABIELLU MINUGA! Pärast seda viis peigmees pruudi Teletorni vaateplatvormile, suunas pikksilma oma aiamurule ning palus pruudil vaadata, missugune vaade pikksilmast avaneb. Hingepõhjani liigutatud pruudile kingiti kohe samas ka kihlasõrmus.
Millal siis on õige aeg kihluda?
Siin ei saa keegi ette öelda ega soovitada, et missugune aeg on see kõige õigem. Paljuski onselline romantiline ettevõtmine ikka südamega tunnetatav. Kui omavahel on abiellumisplaane juba peetud, võib peigmees kindel olla, et tema ilus kihlumispalve lõpeb õnnest õhetava pruudi JAH sõnaga.
Kui on plaanis abielluda aasta jooksul, võib kihlumise korraldada aasta enne pulmapidu, sest
üks suur korralik pulm koosneb üle 40st erinevast segmendist! Pulmakorraldus on tõsine ettevõtmine ja et kõik kulgeks ootuspäraselt võiks olla planeerimiseks kulutatav aeg 1-1,5 aastat.
Kihlasõrmus
Pulmakorraldajana olen selles osas rääkinud mitme juhtiva kullassepaga, kes on jaganud omatähelepanekuid sõrmuste osas, mida püüan nüüd heale lugejale vahendada. Kihla-ja abielusõrmused võiksid mõlemad kanda ühtset stiili, mille tagab juba see, kui mõlemad on tellitud ühest kohast ja sama meistri valmistatud. Kihlasõrmuse tellimisel tuleb esmalt teha selgeks, milline sõrmus võiks tulevast abikaasat kõige rohke rõõmustada. Tuleb salaja välja uurida, mis mõõtu sõrmuseid pruut kannab. Sellega täppipanemine näitab, kui hästi oma tulevast tunnete. Samuti tuleb tutvuda tulevase abikaasa olemasoleva ehete tagavaraga. Ei maksa karta valgest kullast või pallaadiumist sõrmuse tellimist, vaatamata sellele, et ehtelaekas on ainult punasestkullast ehted. Tänapäeval on väga moes eri värvi väärismetallist sõrmuste üheaegne kandmine. Näiteks võib ühes sõrmuses edukalt kolme eri värvi kulda kasutada. Olulisem on silmas pidada, kas tulevane on sportlik ja kehaliselt aktiivne inimene, koduperenaine või tõeline ehetegurmaan. Esimesel juhul peaks kihlasõrmus olema võimalikult lihtne ja tugeva konstruktsiooniga, millel peamine rõhk vääriskivil - tavapäraselt briljandi lihviga teemant. Teisel juhul võib kinkida keeruka disainiga, õhulise ja paljude
vääriskividega sõrmuse. Keskmeks peaks küll olema üks suurem kivi, mille ümber lennuka disainiga väiksemad. See tähendab küll seda, et sõrmust ei saa iga toimetamise juures kanda. Selline sõrmus tuleks koju tulles esimesena seifi või öökapile asetada ja viimasena sõrme panna, kui kodunt väljute.
Kihla- ja abielusõrmused sümboliseerivad usku, lootust ja armastust ning jäävad alati meenutama romantilist kihlumist ning pulmi.